الکل سازی

راه حل های اتوماسیون صنعتی و ابزاردقیق در تولید اتانول یا الکل


اتانول یا الکل اتیلیک با فرمول شیمیایی C2H5OH هم به روش پتروشیمیایی (هیدراسیون) و هم به روش بیوتکنولوژي (زیست فناوري) از مواد طبیعی (زیستی) تولید می شود. به اتانول تولید شده با بهره گیري از مواد اولیه با منشاء طبیعی، بیواتانول گفته می شود. اتانول تولیدي به روش پتروشیمیایی، سوختی تجدید ناپذیر با منشاء فسیلی است اما بیواتانول سوختی تجدیدپذیر با منشاء غیرفسیلی می باشد. خواص فیزیکی، شیمیایی این دو محصول به عنوان یک سوخت تفاوتی با هم ندارند اما دارای کاربردهاي متفاوتی در صنایع دارویی، بهداشتی، آرایشی، خوراکی هستند. امروزه بیش از 90 % اتانول تولیدي در جهان بیواتانول است و تولید اتانول به روش پتروشیمیایی دارای معایب زیادی از نظر اقتصادي و زیست محیطی می باشد. بیواتانول به طور عمده از مواد قندي و مواد نشاسته اي تولید می شود. امروزه سعی بر این است که تولید اتانول از ضایعات کشاورزي و یا محصولات کم ارزش و فرعی کارخانجات صنایع غذایی انجام شود.

تجهیزات ابزاردقیق و راه حل های اتوماسیون صنعتی از جمله کلیدی ترین عوامل جهت بالا بردن بهره وری و کیفیت در انواع فرایندهای موجود در صنایع شیمیایی هستند. در صنعت الکل سازی تولید با مقادیر دقیق و کیفیت مناسب از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، از این رو عواملی چون دقت، پایداری طولانی، مدت و زمان پاسخ کاملا حیاتی می باشند. به همین دلیل است که جدیدترین ایزولاتورهای سری 3100 کمپانی PR Electronics بدون نیاز به هیچ نوع کالیبراسیون، انحراف از مقادیر استاندارد را تا مقدار بسیار کم 0.05٪ کاهش می‌دهند. تجهیزات سری 3100 همچنین دارای زمان پاسخ کمتر از 7 میلی ثانیه بوده و قابل نصب در انواع محیط های صنعتی می باشند.

گرافیک زیر بخش های مختلف یک کارخانه الکل سازی را نمایش می دهد. در ادامه لیستی از راه حل های اندازه گیری فرایند با استفاده از تجهیزات اتوماسیون صنعتی و ابزاردقیق در الکل سازی، معرفی می شوند. لطفا جهت توضیحات بیشتر، بر روی فرایند مورد نظر خود کلیک نمایید.

نمایش گرافیکی بخش های مختلف کارخانه الکل سازی

لیست فرایندها:

 1- ایزولاسیون و تبدیل سیگنال در قسمت ورود مواد اولیه (Intake) 

2- اندازه گیری سطح در واحد خوراک و سیلوی ذخیره سازی

3- اندازه‌گیری دما در فرآیند بخاردهی به مواد سلولزی (Steaming and impregnation)

4- خطی‌سازی و تبدیل سیگنال در آماده‌سازی هِمی سلولز (hemicellulose)

5- اندازه‌گیری دما در فرآیند خنثی‌سازی و کنترل مهارکننده آنزیم

6- خطی سازی و ایزولاسیون سیگنال در فرآیند هیدرولیز و تخمیر 

7- اندازه‌گیری دما در فرآیند انتشار مخمر 

8- اندازه‌گیری دما در فرآیند تقطیر

9- اندازه گیری سطح در تانک محصول 

10- تبدیل سیگنال در فیلتر غشاء تحت فشار

11- ایزولاسیون و تبدیل سیگنال در لوله های تخلیه 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *