مخزن نفت خام

نظارت پیوسته بر سطح مخازن ذخیره نفت خام


در پالایشگاه های نفت، تعداد زیادی مخازن حاوی نفت پالایش نشده وجود دارد که به صورت ماده اولیه ذخیره می شوند. از طریق فرآیندهای مختلف چون تقطیر، محصولات ارزشمندتری چون بنزین و گاز مایع از نفت خام استخراج می شود. فاصله پالایشگاه تا منبع استخراج نفت خام، گوناگونی فرآورده های مد نظر، ظرفیت و تعداد واحدهای فرآوری و نحوه انتقال و پخش فرآورده ها، از عوامل تعیین کننده تعداد این مخازن هستند. همچنین پس از تولید محصولات مطلوب، هر کدام در مخازن جداگانه ای نگهداری خواهند شد، این امر بیشتر به علت محاسبه حجم، تسهیل انتقال به کشتی یا تانکر و یکسان سازی کیفیت فرآورده ها انجام می گیرد.

تصویر شماتیک مخزن نفت خام

اندازه گیری سطح در مخازن ذخیره نفت خام، برای نظارت دایمی بر میزان موجودی و همچنین جلوگیری از خیلی پر یا خالی شدن مخازن ضروری می باشد. برای اندازه گیری سطح این مخازن، به طور معمول از ترانسمیتر راداری سطح استفاده می شود. در اندازه گیری سطح مخزن نفت خام نمی توان از سنسورهای غیر تماسی سطح استفاده نمود زیرا نفت خام به خصوص در فصول سرد دارای ویسکوزیته بالایی است که باعث بروز خطا در اندازه گیری سنسورهای تماسی (مانند سنسورهای خازنی سطح) می شود. برای اندازه گیری سطح مخازن نفت خام ترانسمیتر راداری سطح مدل 8137 Burkert پیشنهاد می شود.

ترانسمیتر راداری سطح مدل 8137 Burkert

برای تامین تغذیه و فعالسازی ترانسمیتر راداری سطح و همچنین ایزولاسیون سیگنال و استاندارد سازی آن و جلوگیری از بروز جرقه و انفجار در مسیر سیگنال، بریر و رله کنترلر ضد انفجار مدل PR 9116B پیشنهاد می شود.

رله کنترلر ضد انفجار PR 9116B در واقع یک بریر و مبدل سیگنال آنالوگ نیز هست که دارای ۱ رله خروجی و استاندارد های ضد انفجاری Atex است. این رله کنترلر، همچنین نویز های سیگنال خروجی ترانسمیتر سطح را حذف کرده و از تولید سیگنال های پر خطر و تخلیه الکتریکی جلوگیری می کند.

بریر و رله کنترلر PR 9116B

همچنین می توان با تعریف ست پوینت در رله کنترلر PR 9116B به ازای یک ارتفاع خاص (مثلا تعیین ست پوینت ۹ ولت برای ارتفاع ۴۰ متر نفت در مخزن) رله خروجی ماژول را به صورت تابع پنجره ای پیکربندی نمود، به طوری که پارامترهایی مانند زمان های تاخیر برای باز و بسته شدن رله و هیسترزیس قابل تعریف خواهند بود.

جمعی از مصرف کنندگان تجهیزات PR Electronics و Burkert در صنایع کشور:

پتروشیمی فجر: شیر سلونوئیدی پلانجری Burkert 6014 و شیر سلونوئیدی نیوماتیک Burkert 6519 و شیر سلونوئیدی دیافراگمی Burkert 6281
پتروشیمی لرستان: شیر سلونوئیدی پلانجری Burkert 6014 و شیر سلونوئیدی پلانجری Burkert 6013 و شیر سلونوئیدی دیافراگمی Burkert 6281 و شیر سلونوئیدی پیستونی Burkert 6430
پتروشیمی جم: شیر سلونوئیدی دیافراگمی Burkert 6281 و شیر زاویه ای نیوماتیک Burkert 2000 و ست تجهیزات جانبی Burkert 2509
پتروشیمی کرمانشاه: شیر سلونوئیدی rocker مدل Burkert 6126
پتروشیمی شازند: شیر سلونوئیدی پلانجری Burkert 6014 و میکرو پمپ دیافراگمی Burkert 7604 و ست تجهیزات جانبی Burkert 2518
منطقه ۶ عملیات انتقال گاز: بریر سیگنال هارت مدل PR 9106B
منطقه ۲ عملیات انتقال گاز: ایزولاتور پالس مدل PR 9202B
نفت و گاز پارس: ایزولاتور پالس مدل PR 9202B
فولاد سیرجان ایرانیان: بریر و رله کنترلر مدل PR 9116B

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *